ManoINTERVIU: Sean Carey apie Bon Iver, solo karjerą ir laimės sampratą

0

Priešistorė

Kai 2008- ųjų metų vasarį dienos šviesą išvydo grupės BON IVER albumas “For Emma, Forever Ago”, dar niekas nežinojo nei Justin’o Vernon’o, sukūrusio visą indie šedevrą, apie kurį dar ilgai kalbės ne tik muzikos kritikai, bet ir visi muzikos mylėtojai,  nei, žinoma, SEAN’o CAREY, kuris prie “Bon Iver” prisijungė iš tiesų neįprastu būdu, apie kurį vėliau papasakosime išsamiau. Albumas “For Emma, Forever Ago” tapo kultiniu, kritikai negailėjo jam pačių gražiausių žodžių, o ne vieno leidinio metų gale sudaromi top’ai neapsiėjo be šio stebuklu, naujovėmis ir grynumu skambančio dainų rinkinio.

Tačiau grįžkime į sėkmės istorijos priešistorę…

Tuo metu, kai Justin’as Vernon’as iškentęs įvairius gyvenimo išbandymus nusprendė ramybės ir įkvėpimo ieškoti savo tėvo miško trobelėje Viskonsine, būsima muzikos figūra Sean’as Carey krimto mokslus Viskonsino universitete, kur studijavo džiazo perkusiją. Slapta svajojęs tapti didžiu muzikantu, Carey ruošėsi baigiamiesiems universiteto egzaminams, o tuo tarpu kitame Viskonsino gale žiemą vienatvėje leidęs Justin’as Vernon’as vieną po kito “raitė” ilgainiui dideliais hitais tapsiančius “Flume”, “re:Stacks”, “Blindsided”, “For Emma” ir kitus kūrinius.

Taip jau gavosi, kad Carey išlaikė egzaminus, o Vernon’as, kelis mėnesius depresiją skandinęs vienatvėje, ant kupros užsimetęs gitarą ir kuprinėje turėdamas devynių dainų ruošinius, grįžo namo, kur, neilgai trukus, įrašė dainų “samplus” ir patalpino juos savo profilyje, svetainėje Myspace. Sean’as Carey, vos pradėjęs ieškoti savo vietos pasaulyje, užklydo į Myspace’ą, atrado Vernon’o dainas ir jas taip įsimylėjo, jog kiekvieną iš jų išmoko mintinai. Mintinai buvo išmoktos ne tik gitaros, bet ir klavišinių bei mušamųjų partijos, todėl sužinojęs, kad “Bon Iver” leidžia albumą ir ketina išvažiuoti į koncertinį turą, tiesiog negalėjo nepasisiūlyti į pagalbą.

Kad ir kaip bebūtų keista, tačiau šios istorijos kaip ir dažnos pasakos pabaiga – gera. Vernon’as išskėstomis rankomis pasitiko fenomenalųjį Sean’ą Carey ir nuo tos akimirkos “Bon Iver” buvo galutinai sukomplektuota: keturi jauni, ambicingi, bet  “teisingi” jaunuoliai tapo neatsiejama pasauline indie muzikos dalimi. Netrukus leidybinė kompanija “Jagjaguwar” išleido debiutinį albumą, kuris vėliau tapo kultiniu, o pats kolektyvas leidosi į koncertines gastroles.

Iš esmės “Bon Iver”, muzikos prasme, buvo Justin’o Vernon’o minčių ir idėjų įgyvendinimo išraiška. O to nebuvo gana Sean’ui Carey. Būdamas tarp kūrybingų ir idėjiškai laisvų žmonių, Sean’as ėmė vieną po kitos “gimdyti” mintis savo solinei veiklai, kuri, ne ilgai trukus, tapo kūnu. Kurdamas melodingas, išraiškingas ir neabejotinai ‘Bon Iveriško” prieskonio turinčias dainas, praėjusiais metais atlikėjas išleido nuostabų albumą “All We Grow” ir taip įgyvendino savo muzikinę svajonę.

ManoMUZIKA Sean’ą Carey “pagavo” besiruošiantį koncertiniam turui po JAV, tačiau užimtumas nesutrukdė “berniukui iš Viskonsino” beveik pusantros valandos paskirti atsakymams į Lietuviško muzikinio portalo klausimus.

Gyvenimas su “All We Grow”


Visi Tave žino kaip vienos sėkmingiausių pastarųjų kelerių metų indie grupės BON IVER narį. Su BON IVER išleidote kritikų geriausiais žodžiais įvertintą albumą „For Emma, Forever Ago“, pervažiavote visą pasaulį. Kaip ir kodėl kilo mintis įrašyti savo solinį albumą?

Tiesą sakant, viskas prasidėjo nuo kelių ‘nekaltų‘ dainų idėjų. Ir tai įvyko koncertinio turo su “Bon Iver” metu. Klausiausi naujos muzikos, su BON IVER grojau nuostabią muziką ir taip aplankė įkvėpimas… Galiausiai pajutau turįs puikių galimybių kelias dainas įrašyti vienas.

ManoMUZIKA nuomone, praėjusiais metais pasirodęs albumas “All We Grow” – puikus ir išbaigtas muzikinis darbas. Papasakok, kas buvo didieji tavo kūrybos įkvėpimo šaltiniai.

Per tuos kūrybos metus aš ne tik įsimylėjau, bet ir vedžiau. Taip prasidėjo mano naujas gyvenimo etapas tiek šeimoje, tiek asmeniniame, tiek ir muzikiniame gyvenimuose. Būtent toks mano augimas ir tokie gyvenimo pokyčiai ir buvo didžiausia inspiracija kuriant muziką

Ar galėtum palyginti dvi patirtis – dalyvavimo BON IVER veikloje su solo atlikėjo? Kuri patirtis yra mielesnė tau?

Iš tiesų, tai visiškai skirtingos patirtys, kuriose atlikau absoliučiai skirtingus vaidmenis. Ir, tiesą sakant, abi patirtys turi savų privalumų. S.Carey periode aš laiką leidau su savo artimiausiais draugais ir mums kartu buvo tikrai gera. Be to, išleisti kažką asmeniško  (kaip kad padariau su albumu “All We Grow”) yra kažkas ypatingo ir nepakartojamo… Itin smagu sulaukti ir šiltų žmonių atsiliepimų.

Tuo tarpu su BON IVER aš įgijau nuostabios patirties keliaujant per visą pasaulį ir koncertuojant istorinėse arenose. Keliauti po Europą ir Australiją buvo neįkainojama patirtis

Galbūt jau pradėjai galvoti apie naująjį savo albumą (netgi nepaisant to, kad “All We Grow” pasirodė tik praėjusiais metas)?

Taip, jau turiu kelias naujas idėjas. Džiaugiuosi, kad dar neišsisėmiau, bet kol kas visiškai neturiu laiko sėsti prie įrašų. Tik galiu tvirtai pasakyti, jog kitas albumas tikrai bus. O kada? Manau, kad per artimiausius keletą metų

Prieš kelias savaites buvo pristatytas dainos “In the Dirt” vaizdo klipas, sukurtas dviejų švedų, kurių nei tu, nei tavo visa komanda visiškai nepažinojo. Ar tai reiškia, kad jeigu kūrybingi lietuviai nuspręstų sukurti video klipą vienai ar kitai tavo dainai, klipas turėtų galimybę tapti oficialiu?

Be jokios abejonės. Jeigu tik vaizdas atitinka muziką – tai gali būti bet kas. Su “In the Dirt” vaizdo klipu taip ir atsitiko: klipo autoriai tikrai “pagavo” dainos nuotaiką ir ją interpretavo savaip. Mano akimis, galutinis produktas buvo labai geras.

Ar oficialus “In the Dirt” vaizdo klipas atspindėjo tavo nuotaiką, su kuria tu parašei šią dainą?

Aš kurdamas šią dainą, žinoma, nerašiau apie vaikus, tačiau ta gatvių, medžių ir šviesų vizualika, vaizdai ir bendra viso galutinio vaizdo klipo nuotaika visiškai atspindėjo tą nuotaiką, kuria gyvendavau vaikščiodamas savo miesto gatvėmis ir galvodamas apie “In the Dirt”

Praėjusiais metais koncertavai kartu su “The Tallest Man On Earth”. Ką tai kaip muzikantui davė tau?

Kelionės su juo svarbios dėl kelių priežasčių: tai buvo pirmas mano kaip solo atlikėjo koncertinis turas (kuris vyko nuostabiose arenose). Taip pat negaliu pamiršti fakto, kad “The Tallest Man On Earth” mūsų turo su “Bon Iver” metu buvo apšildantis atlikėjas, tad šios kelionės buvo tam tikra padėka ir duoklės jam atidavimas

Gyvenimas su BON IVER


Ar kada nors esi sutikęs žmogų, kuris būtų norėjęs tapti tavo grupės nariu tokiu pačiu būdu, kokiu tu prisijungei prie “Bon Iver”?

Buvo susidomėjusių žmonių, bet niekas nežengė tokio rimto žingsnio kaip aš. Ir labai gerai, nes turiu specifinę idėją ir žinau konkrečius žmones, kuriuos noriu matyti grojančius šalia savęs. Be to, nenoriu, kad žmonės “vogtų” mano “triukus” (juokiasi).

Apskritai būti “Bon Iver” dalimi – tai neįkainojama patirtis, kurios dėka aš išlavinau savo balsą ir tapau solo atlikėju.

Su “Bon Iver” turėjote daug gražių ir jaukių pasirodymų neformalioje aplinkoje (pavyzdžiui, tinklalapiui “Blogotheque” Prancūzijoje). Kuris iš jų tau buvo pats mieliausias?

Ko gero, būtent tavo paminėtas Paryžius.  Visa diena Paryžiuje, kurią praleidome filmuodamiesi tinklalapiui “Blogotheque”, buvo nuostabi, linksma ir įkvėpianti. Tuos video, kurie išpopuliarėjo svetainėje youtube.com, mes filmavome vaikščiodami jaukiomis Paryžiaus gatvelėmis, o po to kažkokio žmogaus namuose surengėme mažą ir jaukų pasirodymą. Tai buvo viena iš tų dienų, kai viskas klojosi “kaip iš pypkės”, tad mes tiesiog atsipalaidavome ir leidome muzikai lietis laisvai.

Kokie tavo santykiai su “Bon Iver” idėjine siela, Justin’u Vernon’u? Koks jis tiek kaip muzikantas, tiek kaip žmogus?

Mūsų santykiai puikūs. Jis yra ypatingai atsidavęs, daug duodantis ir mąslus žmogus. Mes kartu žaidžiame krepšinį, pietaujame, geriame vyną. Jei kalbėčiau apie jį kaip apie muzikantą, tik dar kartą patvirtinčiau, jog jis – vienas geriausių muzikantų, kokį tik esu sutikęs. Justin’as puikiai groja gitara, jo balsas ir balso valdymo technika – absoliučiai unikalūs ir labai įkvepiantys. Jis yra neeilinis kūrėjas, turintis išskirtinę viziją.

Kokia Tavo nuomonė apie Vernon’o kitus muzikinius projektus, tokius kaip “Volcano Choir” arba “Gayngs

“Volcano Choir” – tiesiog nuostabu, o “Gayngs” – linksmas, savalaikis projektas.

Ar dalyvausi “Bon Iver” veikloje pasirodant naujajam jų albumui?

Manau, kad taip.

O pats, kaip solo atlikėjas, ar turi planų netolimoje ateityje lankytis Europoje? Gal būsi netoli Lietuvos?

Dėl Europos tikrai nežinau. Norėčiau koncertuoti senajame žemyne kitais metais. O dėl Lietuvos taip pat nesu tikras.

Gyvenimas su idėja


Kas tave liūdina šiandieninėje muzikoje?

Man keista, kaip tokia galybė „didžiųjų“ muzikantų kuria labai vidutinišką muzikinį produktą. Žinoma, yra nemažai populiarių atlikėjų, kurie man patinka, tačiau didžioji dauguma yra absoliutus šlamštas. Man atrodo, jog klausytojams jau pradeda įgristi lėtai besivystanti, vangiai tobulėjanti šiandienos atlikėjų muzika. Jeigu manęs paklaustų, ar verta ką nors keisti, aš, tiesą sakant, net nežinočiau, ką atsakyti… Ko gero, netgi neverta. Kodėl? Tiesiog manau, kad yra pakankamai žmonių, kurie klauso geros muzikos ir jų pakanka.

Kokių atlikėjų šiuo metu klausaisi pats?

Pačių įvairiausių. Šiuo metų gyvenu su Sufjan Stevens, Halloween, Alaska,  Sharon Van Etten,  Tom Waits,  Paul Simon, Dirty Projectors,  Aimee Mann.

Kaip Tau atrodo, kuom užsiimtum gyvenime, jeigu nebūtum tapęs muzikantu?

Na ir klausimas… Tikrai nežinau. Ko gero būčiau arba geografas, arba laukinės gamtos biologas. Dievinu žemėlapius, keliones ir laukines vietas. Beje, labai mėgstu žvejoti upėtakius. Ar tuo galima užsiimti Lietuvoje?

Žinoma.

 Tada tikimybė mane išvysti Lietuvoje padidėja (juokiasi).

 Ir pabaigai: ką norėtum perduoti savo gerbėjams Lietuvoje?

 Galbūt netuščiažodžiausiu ir pasakysiu paprastai: Lietuva, tikiuosi greitu metu susitiksime pas jus!

3 Komentarai apie “ManoINTERVIU: Sean Carey apie Bon Iver, solo karjerą ir laimės sampratą

 1. Tytė says:
  0

  Puikiai! Puikiai! Puikiai! 🙂 Valio!
  Lauksim Sean’o atvykstant.

 2. Silvio says:
  0

  First of all I am so glad your health scare treund out positive.As for being alone I think we have a lot of the same dynamic going on. My husband’s job requires a lot of him so he is gone a lot. My kids are both older one in first year of college but technically lives here and one high schooler. I listen to podcasts so I don’t have to listen to myself in my head all day long cause I just won’t shut up. There is NEVER enough podcast time to suit me because there aren’t that many I like. That means I repeat some over and over. Sad I know. Even when people are in the house there is homework to do, friends to see, tv to watch so I am pretty much alone doing my mom stuff. It has gotten to the point that in my spare time I read my Kindle, play word search on my phone and listen to podcasts. I don’t really love tv except Anthony Edwards in Guys With Kids makes me laugh out loud dealing with 4 boys as a stay at home dad. The long and short of this is I get it Dan.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus rodomas. Privalomi laukeliai pažymėti *